Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary jest ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę większą, szczególnie gdy planujemy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest nieco twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie miała prywatną przestrzeń, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html